Në 2024 i mbaron kontrata me Arsenalin, Granit Xhaka tregon cili do jetë ekipi i tij i ri

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2021, 16:28

Mesfushori i Arsenalit , Granit Xhaka do të ishte i gatshëm t'i bashkohej ish-klubit Borussia Monchengladbach kur të skadojë kontrata e tij aktuale. Reprezentuesi zviceran kaloi katër sezone në skuadrën e Bundesligës përpara se të bashkohej me Arsenalin për 35 milionë paund në vitin 2016. Xhaka ka kontratë me Topçinjtë deri në vitin 2024 dhe do të ishte i interesuar për një rikthim në Monchengladbach nëse edhe pala gjermane do të ishte e interesuar. Ai tha në podcastin e Mit Geredet :

Granit Xhaka ka kontratë me Arsenalin deri në fund të sezonit 2023-24, kur do të jetë 32 vjeç.

Unë kurrë nuk kam bërë lëvizjen nga Borussia te Arsenal për paratë. Ishte një ëndërr për mua të luaja në Angli. Sapo kam vazhduar kontratën time, e cila ka edhe dy vjet e gjysmë për të vazhduar. Atëherë unë do të jem 32 vjeç dhe nëse Max Eberl (drejtori i sportit në Monchengladbach) është i gatshëm të më kthejë kur të jem 32 vjeç, dera ime do të jetë e hapur.

Xhaka nënshkroi një zgjatje të kontratës njëvjeçare me Arsenalin gjatë verës, pas interesimit nga Roma e Jose Mourinhos. 29-vjeçari aktualisht është jashtë fushës pasi u detyrua të largohej në fitoren 3-1 të shtatorit ndaj Tottenhamit në derbin e veriut të Londrës. Ai pësoi një dëmtim të ligamentit medial të gjurit dhe pritej të mungonte në atë kohë për tre muaj. Pavarësisht nga një favorit i fortë i tifozëve në Monchengladbach, ai nuk ka pasur një reputacion kaq popullor në Emirates. Ai është parë shpesh si një nga arsyet për problemet e Arsenalit në fushë gjatë sezoneve të fundit dhe iu hoq shiriti i kapitenit pasi e hodhi atë në dysheme në një reagim të zemëruar ndaj sharjes nga tifozët e Gunners në barazimin e tyre me Crystal Palace në tetor 2019. Që kur iu bashkua Arsenalit ai ka shënuar 13 gola në 225 paraqitje.

Xhaka ka qenë jashtë fushës për dy muajt e fundit për shkak të një dëmtimi të ligamentit medial të gjurit

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit