Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Katarit, ngushton në 8 pikë diferencën me Verstappen

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.11.2021, 17:46

Lewis Hamilton arriti fitoren në Çmimin e Madh të Katarit përurues për të ulur deficitin e tij në kampionatin botëror në vetëm tetë pikë dhe për të krijuar një fund të suksesshëm të sezonit. Britaniku nuk u dorëzua gjatë garës së 57 xhirove me rivalin e tij për titull Max Verstappen që përfundoi i dyti, por pretendon një pikë për vendosjen e xhiros më të shpejtë.

Tani kanë mbetur vetëm dy çmime të mëdha: në Arabinë Saudite më 5 dhjetor dhe në Abu Dhabi javën e ardhshme. Kjo është fitorja e shtatë e Hamiltonit këtë sezon dhe e 102-ta në karrierën e tij, një shifër e jashtëzakonshme. Surpriza e ditës së sotme mban emrin e Fernando Alonso, pasi spanjolli u rikthye në podium pas 7 vitesh, para Sergio Perez të Red Bull, ndërsa shoku i tij i skuadrës Esteban Ocon në të pestin.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit