Lionel Messi u detyrua të largohej nga Barcelona për tre arsye, problemet në klub ishin të thella

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.11.2021, 18:03

Largimi tronditës i Lionel Messit nga Barcelona në verë u ndikua nga pamundësia e klubit të La Ligës për të përmbushur tre faktorë të rëndësishëm. Kjo është sipas garantuesit më të lartë të Barcelonës, Jose Elias, i cili pretendoi se klubi spanjoll vuante nga "disa kufizime ekonomike dhe organizative". Marrëveshja e kontratës mes superyllit 34-vjeçar argjentinas dhe Barcelonës u prish në gusht për shkak të rregullave financiare të La Ligës për regjistrimin e lojtarëve .

Koha e jashtëzakonshme e gjashtë herë fituesit të Topit të Artë në Barcelonë mori fund dhe Messi përfundoi një transferim të bujshëm të lirë te Paris Saint-Germain .Sipas Sport , garantuesi më i lartë i Barcelonës pretendon se Messi “nuk po qante” sepse ai nuk ishte në gjendje të qëndronte në Camp Nou.

Kredia: PA

Largimi i Messit po vinte. Barca duhej të krijonte një ekip të ri dhe me Messin nuk mundesh. Ai është në një moshë të caktuar për të mos qenë në Barça. Të shndërrosh Barçën në një ekip fitues kalon përmes një projekti pas Messit. Më në fund duhej të merrej një vendim. Messi nuk po qante sepse nuk po qëndronte te Barca, por për një sërë gjërash. Ai po përfundonte një cikël. Dhe në krye të kësaj, ai kishte bërë jetën e tij në Barcelonë me familjen e tij.

Messi thuhet se do të fitojë një pagë marramendëse prej 82 milionë paund gjatë tre sezoneve në PSG, me sulmuesin argjentinas me kontratë deri në vitin 2023. Sipas Elias, fatura e pagave të klubit pengoi pozicionin e Barcelonës për të nënshkruar me Messin me një kontratë të re. Një tjetër faktor që çoi në largimin e argjentinasit ishte marrja e parave për faturat e tij të majme të pagave, me Barcelonën që planifikonte ta paguante atë me këste. Më në fund, Elias zbuloi se Barcelona nuk ishte në gjendje të krijonte një "skuadër të re dhe emocione të reja" duke mbajtur Messin.

Burimi:sportbible Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

Kredia: PA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit