I akuzuar për 6 përdhunime, Benjamin Mendy lihet në burgun e bandave: 29 sulme me armë ndodhin në muaj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.11.2021, 15:38

Në burgun ku mbahet Benjamin Mendy raportohen mesatarisht 29 sulme në muaj. Të martën, CPS (Shërbimi i Prokurorisë) konfirmoi se dy akuza të tjera për përdhunim u lëshuan kundër Mendy duke e çuar totalin në gjashtë plus një sulm seksual të akuzuara nga Policia e Cheshire. Mendy akuzohet për kryerjen e veprave penale nga tetori i vitit 2020 deri në gusht të këtij viti, me ankuese katër gra të ndryshme mbi moshën 16 vjeçare. Mendy, i cili ende nuk ka deklaruar zyrtarisht, iu refuzua lirimi me kusht në shumë raste dhe u dërgua në HMP Altcourse, Liverpool.

Francezi do të qëndrojë në burgun e kategorisë B deri në gjyqin e tij dhe The Sun ka ndarë detaje tronditëse rreth sjelljes së të burgosurve. Midis korrikut 2020 dhe qershorit 2021, thuhet se ka pasur 338 sulme, 29 në muaj mesatarisht dhe gati një sulm në ditë. 35 prej këtyre incidenteve përfshinin armë. Në vijim të incidenteve janë bërë edhe 53 referime në polici për ndjekje penale.

Imazhi: PA

Zona ujëmbledhëse lokale dhe urbane e burgut ka çuar në më shumë konflikte që ndodhin në komunitetin që lëviz brenda mureve. Për këtë qëllim, një oficer shpenzon kohë të konsiderueshme duke u përpjekur të zgjidhë rrjetën e ngatërruar të bandave të Liverpool-it. Gjatë periudhës së raportimit popullsia mesatare e burgjeve ishte 1113 me numrin e sulmeve mesatarisht 29 në muaj që përfaqëson pak më shumë se 2 për qind. Sipas The Sun , Mendy tha se do të vendosej në krahun e VIP-ave, por ai e kishte dëgjuar gabim pasi ai u grupua me të burgosur të pambrojtur. Mendy u pezullua nga City në gusht. 27-vjeçari u bashkua me një transferim prej 52 milionë paundsh në vitin 2017 dhe ka luajtur 75 herë.

Imazhi: PA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit