Dani Alves u rikthye te Barcelona, Ronaldo te United/ Lista me 8 lojtarët që iu bashkuan ish-klubeve pasi u larguan

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.11.2021, 17:05

Ish-mbrojtësi i Barcelonës, Dani Alves u rikthye te katalanasit pesë vjet pas largimit për në Juventus. 38-vjeçari i është bashkuar sërish gjigantëve katalanas deri në fund të sezonit, por nuk do të jetë në gjendje të luajë deri në janar. Sipas gazetës spanjolle Sport , Alves do të bëhet anëtari më i paguar i skuadrës së parë.

Por Alves nuk është lojtari i vetëm që kthehet te ish-punëdhënësit e parë gjatë karrierës së tyre. Daily Star Sport ka renditur tetë futbollistë të tjerë që u janë bashkuar sërish ish klubeve të tyre në dekadën e fundit.

Cristiano Ronaldo – Manchester United

Ronaldo u rikthye Man Utd në ditën e fundit të merkatos, pasi u largua në vitin 2008 për te Real Madridi për një tarifë rekord të atëhershëm botëror prej 80 milionë paundsh. Superylli portugez kaloi nëntë vjet në kryeqytetin spanjoll që e pa atë të fitonte pothuajse gjithçka që ka për të ofruar futbolli i klubit përpara se të bashkohej me Juventusin në 2018.

Cristiano Ronaldo u rikthye te Manchester United gjatë verës

Romelu Lukaku – Chelsea

Lukaku iu bashkua Chelseat si 18-vjeçar nga Anderlecht në vitin 2011, por mezi iu dha një shans në Stamford Bridge. Pas disa lëvizjeve në disa ekipe, Lukaku ndjeu se kishte punë të papërfunduara në Chelsea dhe u rikthye në klub këtë verë për 97.5 milion £.

Romelu Lukaku është goditur në terren që nga kthimi në Chelsea

Thierry Henry – Arsenal

Henry e dëshmoi veten si një nga sulmuesit më të mëdhenj në historinë e Premier League, përpara se të largohej nga Londra veriore për Barcelonën në vitin 2007, pas një periudhe tetëvjeçare me Topçinjtë. Tre vjet më vonë dhe Henry ishte përsëri në lëvizje, këtë herë në MLS me New York Red Bulls, në atë që rezultoi të ishte lëvizja e fundit e përhershme e karrierës së tij. Por Henry nuk mundi të qëndronte larg lidhjes së tij të dashurisë me Arsenalin dhe në vitin 2012 ai u kthye në Emirates në një marrëveshje huazimi dy-mujore, ku shënoi golin e fitores në debutimin e tij kundër Leeds në FA Cup.

Thierry Henry shënoi në debutimin e tij të dytë në Arsenal në 2012

Didier Drogba – Chelsea

Sulmuesi më i madh i Chelseat në Premier League i kushtoi kohë karrierës së tij me Blutë pas heroizmave të tij në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2012. Sulmuesi i Bregut të Fildishtë u largua pasi fitoi jo më pak se dhjetë trofe, përfshirë tre tituj të Premier League. Shanghai Shenhua dhe Galatasaray erdhën pas, por Drogba u rikthye në Stamford Bridge vetëm dy vjet më vonë nën drejtimin e Jose Mourinhos, ku ai ndihmoi ta çonte klubin drejt një tjetër kurore në Premier League.

Didier Drogba iu bashkua Chelseat nën drejtimin e Jose Mourinhos

Paul Pogba – Man Utd

Pakkush do të kujtojë diçka nga periudha e parë e Pogbas në Old Trafford, ku ai bëri vetëm tre paraqitje në Premier League nën drejtimin e Sir Alex Ferguson. Francezi iu bashkua Juventusit si i lirë në vitin 2012, ku u bë një nga mesfushorët qendrorë më të mirë në botë. Më pas, në vitin 2016, United u thirr përsëri dhe fitoi një tarifë rekord botëror prej 89 milionë paundsh për ta rikthyer Pogban në klub. Marrëveshja aktuale e Pogba në Old Trafford skadon në fund të qershorit, që do të thotë se ai mund të largohet sërish nga United verën e ardhshme.

Paul Pogba u largua nga Man Utd për Juventus në vitin 2012

Wayne Rooney – Everton

Pasi bëri emër si adoleshent në Everton, Rooney iu bashkua United në 2002. Rooney vazhdoi të kalojë 13 vjet në Old Trafford, ku fitoi pesë trofe të Premierligës, Ligën e Kampionëve, Ligën e Evropës, Kupën FA dhe tre tituj të Kupës së Ligës. Në vitin 2017, Rooney kërkoi kohë për karrierën e tij në United dhe iu bashkua klubit të fëmijërisë Everton për një sezon të vetëm.

Wayne Rooney iu bashkua sërish klubit të fëmijërisë në vitin 2017

Gareth Bale – Tottenham

Pak do të kishin menduar se Bale do të ishte rikthyer ndonjëherë në Tottenham pasi ai nxiti një lëvizje për t'iu bashkuar Real Madridit në 2013. Bale kishte ndezur Premier Ligën, përpara se gjigantët spanjollë të telefononin dhe të paguanin një tarifë rekord të atëhershëm botëror për uellsianin. Gjërat filluan aq mirë për Bale në Real Madrid, por gjërat shpejt u përkeqësuan kur trajneri i atëhershëm Zinedine Zidane e ndaloi atë.Spurs shfrytëzuan mundësinë për të rikthyer Bale në Londrën veriore si huazim sezonin e kaluar, por lëvizja nuk funksionoi ashtu siç pritej dhe uellsiani u kthye në Los Blancos në verë.

Gareth Bale u rikthye te Real Madridi në verë pasi huazimi i tij përfundoi në Tottenham

Nemanja Matic – Chelsea

Matic iu bashkua Chelseat në një marrëveshje katërvjeçare në vitin 2009 nga sllovakia Kosice. Por, si me Pogba, kishte pak për të folur në lidhje me periudhën e parë të Matic në Londrën Perëndimore. Dy paraqitje në Premier League dhe dy vite më vonë, Matic u largua nga Blutë për të shkuar te gjiganti portugez Benfica. Dhe pasi bëri emër në Portugali, mesfushori mbrojtës serb u kthye në Chelsea në vitin 2013 nga Mourinho për 21 milionë paund. Matic ndihmoi Chelsean për dy tituj ligë, përpara se të largohej nga klubi edhe një herë në 2017 në favor të një lëvizjeje në Old Trafford.

Mourinho shpenzoi më shumë se 20 milionë funte për të rifituar Matic në vitin 2013 nga Benfica.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit