Keqtrajtimi i punëtorëve dhe emigrantëve, David Beckham i kërkohet të ndërpresë lidhjet me Katarin për Kupën e Botës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.11.2021, 16:24

David Beckham është nën presion në rritje për të ndryshuar vendimin e tij për të qenë imazhi i Kupës së Botës në Katar. Një raport i Amnesty International thotë se trajtimi i punëtorëve migrantë në vend është përkeqësuar dhe i kërkon atij të nxjerrë në pah gjendjen e tyre. Kampi i Beckham-it nuk pranoi të komentojë mbi raportin, i cili ekspozon dështimin e vendit pritës për të hetuar vdekjen e punëtorëve të ndërtimit pas ndërrimeve të gjata në nxehtësinë e shkretëtirës.

Një vit pas fillimit të turneut, Beckham do të jetë në Doha këtë fundjavë për Çmimin e Madh të Katarit. Raportet kanë sugjeruar se Beckham do të paguhet 150 milionë paund gjatë 10 viteve të ardhshme. Amnesty tha se ai duhet të përdorë pozicionin e tij për të 'mbajtur fokusin e botës në çështjet e të drejtave të njeriut që lidhen me ndeshjet' në Kupën e Botës të vitit të ardhshëm. Organizata tha:

Beckham (sipër) e konsideron udhëheqësin e vendit, Sheik Tamim bin Hamad Al Thani, si mik

David Beckham ka një profil unik në mbarë botën, i cili ofron mundësi të gjera për të theksuar çështjet e të drejtave të njeriut në Katar. Të folurit do të sillte një kthesë totale nga ana e tij. Gjatë një udhëtimi në vend në vitin 2019, ai tha se e konsideronte udhëheqësin e vendit, Sheik Tamim bin Hamad Al Thani, si mik. Beckham tha në atë kohë: Unë mendoj se për mua është ajo që ju dëshironi në një Kupë Bote. Ju dëshironi të arrini diku dhe të ndiheni të lumtur.

Raporti 48 faqesh i Amnesty paraqet një pamje të zymtë të asaj që përballen punëtorët emigrantë, me premtimet e Katarit për heqjen e sistemit të urryer kafala i cili i kufizoi punëtorët migrantë të largoheshin nga vendi ose të ndryshonin vendet e punës pa lejen e punëdhënësit të tyre jo në provë. Shefi ekzekutiv i Amnesty në Mbretërinë e Bashkuar, Sacha Deshmukh, u bëri thirrje lojtarëve dhe stafit stërvitor aktual të Anglisë të flasin. Deshmukh tha:

Kupa e Botës do të mbahet në Katar në një sfond të keq të të drejtave të njeriut në vend

FA është pjesë e Grupit të Punës të UEFA-s për të Drejtat e Punëtorëve në Katar dhe mund të bëjë presion mbi autoritetet e Dohas për të forcuar mbrojtjen e punëtorëve migrantë, për të hetuar vdekjet e punëtorëve dhe për të ndihmuar në formimin e një turneu me një trashëgimi vërtet pozitive.

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit