Skandal në futbollin e femrave! Një burrë vishet si portiere dhe i jep fitoren ekipit të tij

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.11.2021, 15:29

Federata e Futbollit të Jordanisë ka paraqitur një ankesë në FIFA kundër portieres së kombëtares iraniane të femrave. Sipas pretendimeve; në ndeshjen e Kombëtares së Grave, një burrë mori pjesë në golin e Kombëtares së Iranit për Femra. Federata e Futbollit të Jordanisë u ankua në FIFA me arsyetimin se portieri iranian, i cili i solli fitoren ekipit të tij me golin që priti në penallti në ndeshjen kombëtare të femrave, ishte burrë.

Në peticionin dërguar FIFA-s thuhet:

Nëse ka ndonjë dyshim për përshtatshmërinë e një lojtari për të luajtur, një hetim duhet të hapet menjëherë. Ftojmë FIFA-n të marrë masa për këtë çështje.

Nuk ka ende një deklaratë zyrtare nga FIFA për këtë temë.

The Jordanian Football Association demands verification of the gender of  the Iranian women's team goalkeeper - TELOUN.COM

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit