Interi nuk e pranon më, Eriksen po përgatitet për rikthimin në 2022: Ajax interesohet për të

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.11.2021, 17:57

Christian Eriksen thuhet se po shton përpjekjet e tij për t'u rikthyer në futboll në vitin 2022 pas arrestit kardiak në verë, por duket gjithnjë e më e pamundur që ai të kthehet në Itali. Eriksen është ende në rezervime në Inter, por sipas gazetës italiane Gazzetta della Sport, fakti se ai ka punuar në Danimarkë, në vend të Italisë në një program rehabilitimi me një specialist është një tregues se ai nuk do të kthehet në Serie A.

Rregullat në Itali thonë se njerëzit me një defibrilator si Eriksen nuk lejohen të luajnë. Por 29-vjeçari teorikisht mund të vazhdojë karrierën e tij në një vend tjetër, me rregulla të ndryshme. Mbrojtësi i Ajax, Daley Blind, për shembull u pajis gjithashtu me një ICD pasi u diagnostikua me inflamacion të muskujve të zemrës, por ka vazhduar të luajë për kampionët e Eredivisie, si dhe ndërkombëtarisht për Holandën. Thuhet se Interi dhe Eriksen kanë një marrëdhënie të mirë dhe klubi italian është i vendosur të gjejë zgjidhjen më të mirë për të dyja palët. Gazzetta thotë se ish-klubi i Eriksenit, Ajax, ose skuadra daneze Odense, mund t'i ofrojë lojtarit një kontratë.

Eriksen, 29, was in hospital receiving treatment for six days before being released

Raporti i së premtes shton se Eriksen është monitoruar dhe testuar nga afër në pesë muajt që pasuan nga arresti i tij kardiak pasi rezultatet nuk kanë dhënë asnjë lajm që të shkaktojë alarm. Ai shton se nëse gjërat vazhdojnë në një trajektore kaq pozitive, Eriksen mund të rrisë ngarkesën e tij të punës në vitin 2022 me synimin për t'u rikthyer në futboll vitin e ardhshëm.

Eriksen was part of the Inter Milan side which won the Serie A championship last campaign

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit