Botërori 2022, mediat spanjolle: Skuadrat e “vogla” mund të kualifikohen, Shqipëria ka ende shanse

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.11.2021, 14:05

Botërori 2022 është evenimenti më i rëndësishëm i futbollit dhe e gjithë vëmendja është te kualifikueset dhe vendet që kanë ende shanse për t'u kaulifikuar. Së fundmi "Mundo Deportivo", një media e njohur spanjolle ka shkruar në lidhje me vendet që kanë ende mundësi të jenë pjesë e Botërorit. Mes vendeve pretendente është edhe Shqipëria dhe "Mundo Deportivo" shkruan se në ndeshjen me Anglinë, Shqipërisë i duhet të paktën një pikë për të patur shanse për të shkuar në Botëror.

Artikulli nga Mundo Deportivo:

Në dimër të vitit 2022 do të mbahet Botërori i radhës i organizuar nga FIFA me qendër në Katar . 13 nga 32 pjesëmarrësit në turne do të jenë skuadra evropiane, të cilat do të kenë luajtur më parë një ligë kundër ekipeve të tjera nga i njëjti kontinent për të siguruar një vend në kompeticionin më të madh ndërkombëtar.

Fakti është se çdo 4 vjet ka një surprizë mes pjesëmarrësve të Kupës së Botës dhe këtë vit mund të kemi të reja: Shqipëria, Armenia, Finlanda dhe Maqedonia e Veriut kanë ende shumë shanse për t'u kualifikuar. Ende mbahet mend pjesëmarrja e dy prej këtyre vendeve në Kampionatin e fundit Evropian . Finlanda , në grupin B, arriti të mposht Danimarkën në ndeshjen e saj të parë, por ishte pak e dobishme, duke arritur një vend të tretë të lavdërueshëm. Nga ana e saj, Maqedonia e Veriut nuk ka kaluar në fazën e 16-të, por në ndeshjet kualifikuese për Botërorin ka treguar se nuk ka qenë rastësisht në Kampionatin Evropian . Ata janë të tretët të grupit J, një pikë nga Rumania . Finlanda është gjithashtu e treta, në rastin e tyre, në grupin D, një pikë nga Ukraina dhe katër nga Franca e plotfuqishme, me të cilin do të përballen më 16 nëntor. Për të dyja skuadrat ka shanse për t'u kualifikuar në play-off .

Armenia është në të njëjtin grup me Maqedoninë dhe ka të njëjtat pikë, ndaj po lufton edhe për klasifikimin e shumëpritur. Nesër do të takohen të dyja skuadrat dhe e qartë është se do të jetë një ndeshje vendimtare, në të cilën do të ketë shumë në lojë. Për armenët do të ishte një moment historik, pasi ata kurrë nuk kanë qenë në gjendje të marrin pjesë në një turne ndërkombëtar.

Së fundi, edhe Shqipëria ka opsionet e saj dhe në këto dy ndeshjet e ardhshme ka shumë në lojë. Kanë mbetur edhe dy ndeshje kualifikuese dhe shqiptarët janë në vendin e tretë, dy pikë prapa të dytit ( Polonia ). Më 12 nëntor ata do të përballen me Anglinë dhe nëse arrijnë të marrin të paktën një pikë, do të kenë ende shanse për të shkuar në Botëror . Duhet theksuar pjesëmarrja e Shqipërisë në kampionatin botëror 2016, e cila edhe pse fitoi një ndeshje në fazën e grupeve, nuk arriti të kualifikohej në fazën e 16-të.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit