JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Sasia më e madhe ndër vite në Evropë, sekuestrohet 5.2 ton kokainë në një anije me vela
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19/10/2021 16:19

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një operacion policor ndërkombëtar ka kapur 5.2 ton kokainë me një vlerë tregu të vlerësuar në rreth 200 milionë euro (232 milionë dollarë) në një jaht në Oqeanin Atlantik. Policia Portugeze tha se dërgesa ishte një nga ngarkesat më të mëdha në Evropë vitet e fundit dhe më e madhja në Portugali për 15 vjet. Policia e mbështetur nga njësitë e marinës portugeze dhe të forcave ajrore gjetën dhe kapën një jaht 24 metra në det dhe kur hipën në të gjetën 183 pako kokainë në bord.

More than 5 tons of cocaine worth around $232 million seized on yacht in  Atlantic Ocean – Global News Network

Policia dyshon se kokaina i përkiste një bande ndërkombëtare të trafikut të drogës që po sillte kokainë në Evropë përmes Gadishullit Iberik. Tre burra u arrestuan dhe u dërguan në Portugali. Operacioni përfshiu policë nga Portugalia, Spanja , Administrata Amerikane e Zbatimit të Drogës dhe Agjencia Kombëtare e Krimit e Mbretërisë së Bashkuar.

Burimi:newsbreak Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA