JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Kreu i Komitetit Hetues të Rusisë kërkon të dhëna mbi vdekjen e turistëve në hotelin në Qerret
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19/10/2021 14:25

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kryetari i Komitetit Hetues të Federatës Ruse, Alexander Bastrykin ka kërkuar të dhëna mbi vdekjen e katër turistëve rusë në pishinën dimërore të hotel "Gloria" në Qerret. Kryetari i Komitetit Hetues udhëzoi Drejtorinë kryesore të Hetimit dhe Drejtorinë për Marrëdhëniet Ndërkombëtare të IC të RF, me ndihmën e Ministrisë së Jashtme të RF, për të marrë informacion nga autoritetet kompetente të Republikës së Shqipërisë dhe raportuar për të gjitha rrethanat e vdekjes tragjike të qytetarëve rusë.

Rusët u gjetën të vdekur më 15 tetor në pishinën dimërore të hotel "Gloria" nga një punonjës i hotelit. Të dielën ambasada ruse në Tiranë kërkoi rezultatet e ekzaminimit hetimor, i cili po kryhet për të përcaktuar shkakun e vdekjes së katër shtetasve rusë. Kujtojmë se viktima të kësaj ngjarje mbetën çifti Natalia Burenkova, 58 vjeçe, Sergei Burenkov, 60 vjeç, dhëndri i tyre, Nikita Belousov, 37 vjeç, dhe vajza e tyre, Ekaterina Burenkova, 31 vjeçe .