JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Luan, delfin, ari apo ujk? Na thuaj si fle, të të themi ç’lloj tipi ke
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 13/10/2021 20:03

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

A keni dëgjuar ndonjëherë për kronobiologjinë? Nëse jo, bëhet fjalë për emrin e disiplinës që studion oraret biologjike të njeriut për të përcaktuar personalitetin. Sipas Anabel, çdo ritëm biologjik lidhet me një “kronotip” të veçantë, që kronobiologët i kanë ndarë në “delfinë”, “ujqër”, “arinj” dhe “luanë”. Sipas ekspertëve të fushës, orët e gjumit, orari i zgjimit, humori i mëngjesit tregojnë një personalitet ndryshe. Por, cili personalitet jeni ju?

Luani

Zgjohesh plot energji, por pasdite fillon të ndjesh se po të lënë fuqitë.

Delfini

Ke gjumë shumë të lehtë, madje mund të vuash nga pagjumësia. Zgjohesh rreth orës 6:30 të mëngjesit dhe zakonisht bën ushtrime përpara se të ulesh për mëngjes.

Προσοχή! Τι απαγορεύεται να κάνεις αν δεις ένα δελφίνι στην στεριά

Ariu

Zgjohesh në drekë, dhe nëse nuk i bën tetë orë të mira gjumë, nuk ndihesh mirë. Jeta ideale për ty është e balancuar: 8 orë gjumë, 8 orë punë, 8 orë pushim.

Kukës, dy sulme në tre ditë nga ariu, 73-vjeçari humb njërin sy - Droni.al

Ujku

Je nga ata njerëz që e fik 100 herë zilen e orës. Të pëlqen të jetosh ditën, por koha jote ideale është nata.

Ujku po tmerron Hanin e Elezit, banorët kanë një apel për të gjithë –  Gazeta Alo