Posta Shqiptare nuk i ndal “bëmat”, 1 miliardë lekë për servera

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 30.09.2021, 22:31

Posta Shqiptare mund të duket si një institucion shtetëror që ndoshta nuk bie dhumë në sy, por në fakt është njëri prej atyre institucioneve që organizon tendera të shumtë në shifra tepër të larta. Nuk bëhet fjalë për disa dhejtra milionë, por flasim këtu për tendera në rang qindra milionë e deri në disa miliardë lekë.

Kohët e fundit duket sikur ky institucion ka filluar përsëri nga “babëzia” e tij për të “shpërndarë lart e poshtë” lekët e tij në duart e të tretëve. Në rastin konkret bëhet fjalë për një tender që ka të bëjë me pajisje të teknologjisë. Ky institucion ka organizuar tenderin me numër reference REF-00642-07-09-2021 që ka si objekt “Blerje të pajisjeve Hardware në dhomën primare të serverave, blerje licensa virtualizimi, upgrade dhe migrim Exchange Server dhe Active directory”.

Fondi limit i tij është 86,696,817 lekë të rejja pa TVSH ose gati 1 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Duke hulumtuar dokumentacionin e tenderit vihet re se përveç blerjes së disa pajisjeve hardëare, kërkohet edhe instalim dhe suport. Nga ana tjetër vihet re se në këtë tender kanë marrë pjesë 3 kompani nga të cilat është shpallur fitues bashkimi i operatoreve ekonomikë “Albital-Canon” & “S &T ALBANIA” me vlerë të ofertës 85.400.000 lekë të reja Pa Tvsh, ose rreth 1 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Mirëpo vlera e ofruar nga fituesi në fakt nuk është vlera më e ulët. Përkundrazi një tjetër kompani pjesëmarrëse në tender ka ofruar gati 230 milionë lekë të vjetra më pak! Vihet re se diferenca është jashtëzakonisht e madhe, e megjithatë nuk është marrë në konsideratë. Ndërkaq operatori i tretë pjesëmarrës për habi nuk kishte ofruar asnjë vlerë ekonomike. Të gjitha këto si dhe fakti që vlera fituese është thuajse identike me fondin limit teë tenderit, ngjallin dyshime se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit