Posta Shqiptare i jep tenderin prej 130 milionë,  firmës me administrator të dënuar penalisht

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 29.09.2021, 22:20

Nuk ka ditë që të mos përballemi me çudira në Shqipëri. Madje aq shumë ndodhin saqë tashmë na janë bërë rutinë dhe na bën përshtypje vetëm nëse ndodh diçka normale. Si në çdo fushë, edhe tek tenderat është e njëjta histori në lidhje me çudirat, i gjen kudo e kurdo. Por ky rast që do të paraqesim sot i kalon “parregullsitë” tashmë të zakonshme të tenderave.

Bëhet fjalë për një procedurë prokurimi të Sh.A Posta Shqiptare që mban numrin e referencës REF-94383-04-30-2021. Ky tender ka si objekt “Prodhimi i Emisioneve të Pullës për vitin 2021” me fond limit 11,405,250 lekë të reja pa TVSH. Sipas dokumentacionit të kësaj procedure shikohet se kanë marrë pjesë 4 kompani, përkatësisht:

Dynamicx GROUP – 7,947,750.00: Skualifikuar KRISTALINA.KH – 9,320,500.00 Skualifikuar ALBDESIGN PSP – 9,442,250.00 Skualifikuar ADEL CO – 10,928,250.00 Kualifikuar

Vihet re qartësisht se Posta Shqiptare ka shpallur fituese firmën që ka dhënë ofertën më të lartë. Nëse bëjmë një diferencë mes saj dhe firmës që ka dhënë vlerën më të ulët, behet fjalë për jo pak por për gati 35 milionë lekë të vjetra me TVSH. Në rastin më të mirë këto para janë një humbje e pastër për të ardhurat e këtij institucioni. Por ky nuk është problemi i vetëm.

Sipas një dokumenti që disponon Joq Albania, rezulton se administratori dhe pronari i kompanisë fituese ADEL CO ka qenë i dënuar për vepra penale. Jo vetëm kaq por në dokumentin e paraqitur në tender, kjo firmë ka deklaruar se nuk ka administrator të dënuar, gjë që në rastin më të mirë është informacion i pavërtetë. E megjithatë, për habinë e të gjithëve Posta Shqiptare ka vendosur që kjo kompani të shpallet fituese. Të presim nëse SPAK do të gjejë ndonjë gjë komprometuese në këtë tender, por duke parë se si ka vepruar deri tani nuk është habi që të mos bënte asnjë veprim.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit