Çudira nga Gjykata e Lartë, jep 180 milionë tender pa konkurrencë për dhomën e serverit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.09.2021, 19:50

Gjykata e lartë supozohet të jetë organi i cili jep drejtësinë “më të lartë” në Shqipër, apo institucioni që i jep “dorën e fundit” drejtësisë mbi një çshtje të caktuar pasi e ka gjykuar me urtësi e maturi. Mirëpo duket se në realitet gjerat funksionojnë pak më ndryshe. Ky institucion rezulton se ka organizuar një tender me objekt “Rikonstruksion i dhomës së serverit”, me numër reference REF-04026-08-27-2021.

Ajo çka përbën habi është fakti se duke studiuar dokumentacionin e kësaj procedure të bie në sy një fakt mjaft i çuditshëm. Shikohet se në të ka marrë pjesë vetëm një kompani… Me pak fjalë në tenderin e organizuar nga Gjykata e Lartë kemi një mungesë totale të konkurrencës, që në fushën e tenderave konsiderohet si një flamur i kuq. Firma e vetme që ka marrë pjesë është Advanced Business Solutions – ABS që rezulton të jetë në pronësi të shtetasit Gerond Meçe.

Ky i fundit është lakuar në media si shok i baxhanakut të Edi Ramës. Gjithsesi përtej kësaj, shikohet se kjo kompani ka fituar me vlerën 14,650,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 180 milionë lekë të vjetra me TVSH. Kjo shifër është thuajse e barabartë me fondin limit të tenderit, përkatësisht është sa 95% e tij. Nga ana tjetër është mjaft interesenat fakti se ky institucion qëndron në majën e e piramidës gjyqësore. Ajo thuhet siguron dhënien e barabartë dhe të paanshme të drejtësisë për të gjithë qytetarët në vend dhe vendos standardet e një gjykimi të drejtë. Mirëpo në rastin e tenderave që organizon po vetë, duket se kjo nuk është dhe aq e vërtetë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit