DPSHTRR of Blendi Gonxhja gives 700 million within a day to the same company in 3 different lots

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.09.2021, 16:53

Kindergarten children have already learned that in this blessed country called Albania, countless tenders are abused. If we were to use mathematical terms, dubious tenders are almost infinite. This is because every day there are at least some tenders that are considered at least suspicious. But the case we are going to present to you today is somewhat special.

It is about the institution of the General Directorate of Road Transport Services headed by Blendi Gonxhja. It turns out that this institution has given overnight about 700 million old ALL with VAT to the same company in three different lots. More specifically, it is about the tenders Lot I: "Furniture of DRSHTRR BERAT" with reference number REF-00904-07-14-2021; Lot II: "Furniture of DRSHTRR KORÇË" with reference number REF-00906-07-14-2021; Lot III: "Furniture of DRSHTRR LAÇ" with reference number REF-00908-07-14-2021.

The peculiarity lies in the fact that in all three lots, the same company has won, within the same day. It is about the company BOLT shpk which turns out to be owned by the citizen Bardhyl Beqiri. During the research of the relevant documentation of this tender, other strange facts are noticed.

Thus it is seen that some companies in all three lots have offered zero values. On the other hand in all three tenders there were companies with lower value offered than the winner. These facts taken all together raise doubts that the winner may have been predetermined.

While contacted by e-mail from the JOQ editorial office regarding a comment or reaction regarding this issue, the institution responded as follows:

Hello, We explain to you regarding your request on the winner of 3 tenders with object: -LOT OF "Mobilimi DRSHTRR BERAT" REF-00904-07-14-2021, -LOT II "Furnishing DRSHTRR KORÇË" REF -00906-07-14-2021, -LOT III “Mobilimi DRSHTRR LAÇ” REF-00908-07-14-2021. 1. Procurement procedure with main object "Furnishing of new buildings built by DPSHTRR", with main reference number REF-00879-07-13-2021 was conducted on 02.09.2021 and is divided into 4 LOTS: -LOT OF "Mobilimi DRSHTRR BERAT" REF-00904-07-14-2021, -LOT II "Furniture DRSHTRR KORÇË" REF -00906-07-14-2021, -LOT III "Furniture DRSHTRR LAÇ" REF-00908-07-14-2021, -LOT IV “VLORA DRSHTRR Furnishing” REF-00910-07-14-2021. 2. We inform you that 3 different tenders were not held on the same day for which the winner of the same operator as you quote was announced, but a tender which is divided into 4 (four) lots and all lots must be opened in on the same day and at the same time, pursuant to the PPL. 3. It is defined in the tender documents (which have been verified by PPA) that 1 economic operator can be a participant in one or more lots, so it is their legal right. 4. The winning economic operator in all 3 lots is the operator that has submitted the lowest bid and that has met all the criteria set in the tender documents. 5. The KVO has reviewed and evaluated the bids of the operators who submitted samples and we clarify once again that among these operators the lowest bid that meets all the criteria of dt has been declared the winner. 6. Regarding the fact that bids with a value of 0 have been submitted, this is not the responsibility of the Contracting Authority, as the economic operator bids freely and independently. We explain to you that in the 4 lots of the above procedure, 2 participating economic operators have been declared winners, who have presented the lowest value for the respective lot. 7. We also clarify that to date no complaint has been filed by the participating economic operators regarding their classification, which shows that the Contracting Authority has made a fair and impartial classification, and that all disqualified operators are clarified. that they did not submit samples which is an automatically disqualifying criterion. The winning operator is the lowest bidder with all the documentation and samples in order with the requirements of the contracting authority for each lot. Thank you and good job, General Directorate of Road Transport Services

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit