The mayors of Renaissance gifted to each-other our money! 250 MLN gift to Ervin Demo from Salla, mayor of Cërrik

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 23.09.2021, 21:51

Did you know that Viola Green, the company owned by the father of the mayor of Berat Ervin Demo, has benefited a good bag of public money during the time since the latter was still in charge of the municipality? If not, we are reminding you of a recent article by JOQ Albania, which with official sources quoted that this company was the first in the list of companies that have benefited over 50% of the tenders won by the municipalities, as the solo operator in the race. In the graphs, Viola Green of Zehni Demo was ranked first in the won tenders: 3 of them in association with Bardhi shpk worth 3.1 BILLION without VAT. He handed over the company, formally to three other people, after it became very mediatic as an issue, the fact that the mayor's father benefited from public money.

The last tender this company has won, is from the Municipality of Cërrik with the mayor Andis Salla, a tender with the object of cleaning the city waste with a value of 248 Million Lek without VAT, with only 1 MLN difference with the Limit Fund. The company was declared the winner and the tender was marked with REDFLAG for "Disqualification of all competitors of operators except the winner". Alko Impex of Sadri Abazi's nephew retreated from the race, suspiciously when he had offered the smallest EO 219 MLN LEKËSH, while REJ shpk, the company of the brother of the former mayor of Pogradec, Luan Kapri has complained about the tender, claiming that it was predetermined due to specific tender criteria. Although it was partially declared winner in the claims made in the writings of the KPP, this company did not have the opportunity to win the tender even though it had an economic value offered which consists in 217 MLN Lek.

ANKIMIMI

Mayors gifts let’s call this article... Like the case of Fatos Tusha who became an example for propaganda, and until that arrest is repeated, we will continue to see oddities...


The sack explodes!" NAMES / Who are the oligarchs who earned BILLIONS from the taxes of Albanians?

*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2020 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit