Dashuria “tenderuese” e Ergys Verdhos me Paqsor Buzin nuk ndalet, 800 milionë për riparime

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 21.09.2021, 22:25

Ergys Verdho, ish-drejtuesi i Autoritetit Rrugor Shqiptar, duket se nuk di të ndalet nga “dashuria e tij tenderuese” me njërin prej përfituesëve më të mëdhenj të tenderave në Republikën e Shqipërisë, Paqsor Buzin. Ky i fundit është njëri nga bashkëpronarët e kompanisë G. P. G. COMPANY, kompani e cila “është dendur” në tendera lart e poshtë nga institucionet shtetërore. Aktualisht Ergys Verdho nuk është më në pozicionin e drejtuesit të ARRSH-së, por tashmë ka dalë në krye të Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare.

Mirëpo edhe këtu ngjan se nuk i ka harruar aspak “dashuritë” e vjetra. Themi kështu pasi kur ishte në krye të ARRSH-se, paqsor Buzi dhe kompania e tij merrnin thuajse pjesën më të madhe të tenderave. Ndërsa tani në krye të KESH përsëri Ergys Verdho vazhdon të “dorëzojë” qindra miliona lekë në duart e Paqsor Buzit. Më konkretisht bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-03268-08-19-2021 dhe me objekt “Riparimi i rrjedhjeve të materialit bituminoz tek agregati nr.4, riparimi i galerisë kuotë 156mmnd dhe i sallës së baterive në HEC Fierzë”.

Kjo procedurë tenderimi mësohet se ka si fond limit vlerën prej 66,150,748 lëkësh të reja pa TVSH, ose rreth 800 milionë lekë të vjetra me TVSH. Jo pak para apo jo? Ndërkaq vihet re se konkurrenca në këtë tender ka qenë e cunguar pasi në garë kanë marrë pjesë vetëm dy kompani të cilat kanë ofruar vlera të përafërta me njëra-tjetrën. Por fitues është shpallur Paqsor Buzi me kompaninë e tij G.P.G. COMPANY për vlerën 64,708,907 lekë të reja pa TVSH ose rreth 780 milionë lekë të vjetra me TVSH. Mjafton të përmendet se kjo shifër është thuajse e njëjtë me fondin limit të tenderit, më konkretisht sa 97.82% e tij. “Jepi Gysi!”

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit