Manastirliu “donates” to AGI KONS 1.3 billion in a dubious tender, although it offered more than two other competitors

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 21.09.2021, 20:46

Tenders in the health sector are a very good income for all the persons involved. Starting from the organizers to the participants, including of course the winner. As it is known and as it is seen almost every day, in most cases the winner of a tender is predetermined from the beginning and then everything is a theater.

In this case we are dealing with a tender in high figures in the range of billions. It is about the Hospital of Kukës which has conducted the procurement procedure with reference number REF-01562-07-23-2021 and with the object "Works for the technological part of phase II of the Reconstruction of Kukës Hospital". The limit of this tender is 110,994,433 new lek without VAT or almost 1.3 billion old lek with VAT.

Only 4 companies participated in the competition. The winner is the company AGI KONS owned by Elvis Sula, but which de facto according to numerous articles in the media, belongs to the businessman Gentian Sula, known for his connections with the Mayor of Tirana, Erion Veliaj. Sula's company has offered 105,944,488 new lek without VAT or almost 1.3 billion old lek with VAT. It is clearly noticed that this figure is almost the same as that of the limit fund, which raises strong doubts that we are dealing with a predetermined winner.

This is reinforced by the fact that two companies from the participants in the competition have offered lower values ​​than AGI KONS and yet they have been disqualified without being taken into consideration. For statistics, the company that has offered the lowest value, has offered almost 150 million old ALL with VAT less than AGI KONS. This figure would at least be a damage done to the state, but apparently SPAK continues to be asleep.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit