Manastirliu i fal AGI KONS 1.3 miliardë në tenderin e dyshimtë, megjithëse ofroi më shumë se dy konkurrentë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.09.2021, 22:30

Tenderat në shëndetësi janë një e ardhur shumë e mirë për të gjithë personat epërfshirë. Duke filluar që nga organizatorët e deri tek pjesëmarrësit, përfshirë natyrisht edhe fituesin. Siç dihet dhe siç është parë thuajse përditë, në shumicën e rasteve fituesi i një tenderi është i paracaktuar që në fillim dhe më pas gjithçka është një teatër.

Në rastin konkret kemi të bëjmë më një tender në shifra të larta në rangun e miliardave. Bëhet fjalë për Spitalin e Kukësit i cili ka zhvilluar procedurën prokurimit me numër reference REF-01562-07-23-2021 dhe me objekt “Punime për pjesën teknologjike të fazës II të Rikonstruksionit të Spitalit Kukës”. Fondi;limit i këtij tenderi është 110,994,433 lëkë të reja pa TVSH ose gati 1.3 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Në garë kanë marrë pjesë vetëm 4 kompani. Fitues është shpallur firma AGI KONS në pronësi të Elvis Sula, por që de facto sipas artikujve të shumtë në media, i përket biznesmenit Gentian Sula, i njohur për lidhjet e tij me kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj. Kompania e Sulës ka ofruar 105,944,488 lekë të reja pa TVSH ose gati 1.3 miliardë lekë të vjetra me TVSH. Vihet re qartësisht se kjo shifër është thuajse e njëjtë me atë të fondit limit, çka përbën dyshime të forta se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

Këtë e përforëcon edhe fakti se dy kompani nga pjesëmarrësit në garë kanë ofruar vlera më të vogkla se AGI KONS e megjithatë janë skaulifikuar duke mos u marrë në konsideratë. Për statistikë kompania që ka ofruar vlerën më të ulët ka ofruar gati 150 milionë lekë të vjetra me TVSH më pak AGI KONS. Kjo shifër më sa paku do të ishte një dëm i shkaktuar ndaj shtetit, por me sa duket SPAK vazhdon të jetë në gjumë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit