Mayor Erion Veliaj spends 700 million for a running track

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 18.09.2021, 21:47

Another tender of the institutions in dependence of the Municipality of Tirana attracts attention. It seems that after the summer holidays, the thirst for millions and billions of Albanian lek has already started again. In this case we are dealing with a very dubious tender of the Municipality of Tirana organized through the Parks and Recreation Agency, an institution under Erion Veliaj. It is about the tender with the object "Runway in PMLAT".

The procedure in question that bears the reference number REF-02400-08-06-2021 has as limit fund the value of 58,332,778 new lek without VAT. The tender is considered dubious as only three companies participated in the competition where each offered almost the same value as the other competitors. This fact in the international practice of tenders raises strong doubts that we are dealing with a manipulative tender where most likely the winner has been predetermined.

More specifically in the tender participated the companies "LALA" with a value of 58,314,884 new lek without VAT, "NAIM 2020" with a value of 58,325,961 new lek without VAT and G .A. C ”with a value of 58,132,777 new lek without VAT. It is clear that the values ​​that the three companies have offered are almost the same. The company "G .A. C ”owned by Klodian Alimadhi and Hajrie Cinga. The latter is the daughter of the "boss" of the company SHANSI INVEST, Shpëtim Cinga, described in the media as an old "wolf" of tenders. It is worth noting that this company has received a considerable number of tenders in high values ​​from the Parks and Recreation Agency in the past. Typical case for SPAK, right?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit