A lot of money at ARRSH, Evis Berberi “donates” 1.6 billion to the firm that offered 250 million more

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.09.2021, 21:32

For a short time, the Albanian Road Authority, in short ARRSH, was not "around" for stratospheric tender figures. It seems that for some time this institution has remained silent waiting for the next core of the "cake". And it seems that the expected moment "to make a hand with money" came.

This institution has organized a tender with the object "Construction of the road of Fushë Bardhës, connection with the road Kardhiq – Delvinë" and with a limit fund of 164,500,560 new ALL without VAT. The tender in question bears the reference number REF-02747-08-12-2021. It can be seen that part of this procedure were four companies or mergers of companies, from which, the winner was announced as the merger of companies "COBIAL" shpk, & "BILGIN TAAHHUT INSAAT MADENCILIK SAMAYI VE TICARET" LTD – & "INFRATECH" shpk – & "ARKIMADE" shpk.

These companies have been declared winners for the value of 134,558,291 new lek without VAT or about 1.6 billion old lek with VAT. It is noticed that this figure is quite close to the limit fund of this tender, respectively as much as 81.79% of it. But this is not the main problem.

In fact, the most important problem that casts strong doubts about the tender is the fact that one of the participants has offered almost 250 million old ALL with less VAT. So although someone has offered such a figure with a difference of 250 million ALL less than the value of the winner, again the Albanian Road Authority led by Evis Berberi has not taken it into consideration at all.

Perhaps such a difference will actually serve to fill the pockets of the persons dealing with this tender. Only SPAK can detect it, but chances are it will most likely pretend not to have seen or heard anything.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit