Erion Veliaj spends 240 million to build meatball grills in Farka Lake

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.09.2021, 21:27

Erion Veliaj or "Lali Leku", as most people call him, does not seem to stay away from the dubious tenders. Of course, the biggest money circulates in the case of infrastructure works and of course the Municipality of Tirana in this regard does not lag behind. It turns out that this municipality has opened a tender with reference number REF-01875-07-28-2021 and with the object "Farka Lake Park a Recreational Pole for Tirana" The limit fund of this tender is 25,075,025 new lek without VAT or about 300 million ALL if the value of VAT is included.

But what is required to be done with all this money? Studying the relevant documentation, it is learned that this money will be spent to build some barbeque grills, some piers of several meters with planks, some benches and a panoramic balcony, where in this case there is no lack of planks. The construction of several bicycle stations as well as a small wooden hut for tourist information is also envisaged.

Well, for only so little it is required to spend a figure of several hundred million old lek. The figure seems overly exaggerated, however this is actually not the only problem. The main problem lies in the fact that the winner is a company which has offered almost 90 million ALL with VAT, more than one of the other companies participating in the competition. Of course, this is a fact that can not be ignored as 90 million ALL are not "a word of mouth". It turns out that the tender was won by the company "Leon Konstruksion" shpk owned by Sonila and Florenc Sharka for the value of 19,776,115 new ALL without VAT or about 240 million old ALL with VAT. It remains to be seen whether SPAK will take a look at this tender.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit