Municipality of Berat, 230 million tender to the firm that offered more and as much as 97% of the limit fund

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.09.2021, 21:10

Again dubious tenders continue to be one of the important events that happen every day in this country. The only special thing about them is that they happen without fuss, just in silence without making the slightest noise. But the problem is that through them, Albanian citizens are wasted a large amount of money they have paid as taxes to this state. As it is already known, municipalities are the ones that catch among the biggest "pockets" of public money.

In this case it is about the Municipality of Berat led by Ervin Demo. It turns out that an institution under this municipality, namely the Public Services Enterprise Berat, has organized a highly dubious tender by those who smell. It is about the tender with reference number REF-03102-08-17-2021 and with object "Purchase of asphalt and other materials". Its limit fund is 19,999,982 new lek without VAT or about 240 million old lek with VAT.

We say so, because looking at the tender documentation it is noticed that only two companies participated in it, SHKELQIMI 07 with an offer of 19 390 900 new ALL without VAT and SARK with an offer of 17 005 300 new ALL without VAT. Surprisingly, the winner was the company SHKELQIMI 07 owned by Shkëlqim Kapllanaj, although it offered almost 30 million ALL more than the other participating company. Not only that, but it turns out that the winning value offered by SHELK 07, is as much as 96.95% of the limit fund. Both of these facts raise strong doubts that we are dealing with a predetermined winner.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit