Wonders from Vlora / 100 million tender for cemetery maintenance to the firm that offered the most

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.09.2021, 21:02

Albanian wonders are very different. They are so numerous that you can hardly find them in such numbers in other parts of the planet Earth. The next surprise that we will present to you today is about a tender from Vlora. Yes Yes. It is exactly the Municipality of Vlora that has organized a tender with the object "Service for the maintenance of public cemeteries and martyrs of the Municipality of Vlora".

Its limit fund turns out to be 8,000,000 new lek without VAT, or about 100 million old lek including VAT. The good thing is that in this tender there are some wonders. Not only the insignificant figure needed for maintenance, but also the fact that we are dealing with truncated competition. It is noticed that only two companies have participated in the competition. Surprisingly, the winner was the company that offered the highest figure.

It is about the company K & N owned by citizens Nuredin Sinani and Kastriot Mezini. This company has offered the value of 7,936,312 new lek without VAT or about 100 million old lek with VAT. Compared to the other participating firm, it can be seen that the firm K & N has been announced the winner of the tender, although it has offered almost 7 million ALL more than the other firm.

Apparently the Municipality of Vlora did not take into account this difference and considered it reasonable to declare it the winner. On the other hand, in addition to the above, it can be seen that the winning value is almost the same as the tender limit fund, respectively as much as 99.2%. All of these are facts that raise suspicions that we are dealing with a predetermined winner from the beginning.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit