JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Talebanët po ekzekutojnë ish-zyrtarë të ushtrisë dhe qeverisë afgane, marrin me forcë në bagazh burrat e Panjshirit
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14/09/2021 13:59

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Talebanët po kryejnë sulme me masa ndëshkimore kundër ish-ushtarëve dhe punëtorëve të qeverisë, tha OKB në një deklaratë zyrtare duke treguar edhe një video se si luftëtarët islamikë i detyronin njerëzit të futeshin në bagazhet e makinave. Michelle Bachelet, duke folur në Këshillin për të Drejtat e Njeriut të hënën, tha se ajo kishte parë "raporte të besueshme" se luftëtarët talebanë po kërkonin shtëpi më shtëpi për të gjetur këdo që ndihmoi qeverinë e dikurshme ose SHBA.

Zyrtarët që kanë punuar për administratat e mëparshme dhe anëtarët e familjes së tyre janë duke u ndaluar në mënyrë arbitrare. Në disa raste, zyrtarët u liruan, dhe në të tjerët, ata u gjetën të vdekur.

Ndërsa ajo fliste, pamjet tregonin burra disa prej të cilëve duket se ishin luftëtarë talebanë duke detyruar të paktën katër burra të hipnin në bagazhet e makinave. Sipas korrespondentit të Iran International Tajuden Soroush, pamjet janë filmuar në rrethin Salang Wat të Kabulit dhe burrat janë Panjshiris etnikë. Panjshirët kanë një histori të gjatë të luftimit kundër talebanëve dhe janë një nga disa pakicat Taxhike që persekutohen shpesh nga grupi. Është e paqartë saktësisht pse u arrestuan këta të rinj, por kjo ngjarje vjen menjëherë pasi talebanët pretenduan se kishin pushtuar Luginën Panjshir ku një aleancë e kryekomandantëve po luftonte kundër sundimit islamik. Punonjësit e OKB -së gjithashtu kanë raportuar sulme dhe kërcënime në rritje, shtoi ajo, pa dhënë detaje. Zonja Bachelet gjithashtu theksoi 'informacionin thellësisht shqetësues' në lidhje me sulmet e talebanëve në zyrat e disa grupeve të avokimit.

Në kundërshtim me garancitë se talebanët do të mbështesin të drejtat e grave, gjatë tre javëve të fundit gratë në vend të kësaj janë përjashtuar në mënyrë progresive nga sfera publike.

Ajo tha se vajzat e moshës mbi 12 vjeç janë ndaluar të ndjekin shkollën në disa vende në Afganistan, dhe departamentet e Çështjeve të Grave ndonjëherë ishin çmontuar. Talibanët kanë këmbëngulur publikisht se sundimi i tyre mbi Afganistanin do të jetë më i moderuar sesa ishte gjatë viteve 1990, kur interpretimi brutal i ligjit të Sheriatit pa gratë pa të drejta dhe fshikullimet dhe ekzekutimet publike.

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA