JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Bashkëthemeluesi i tyre Mullah Abdul Baradar vdiq në një përplasje me kundërshtarët, talibanët mohojnë ngjarjen
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13/09/2021 17:58

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share
Talebanët mohojnë zërat se bashkëthemeluesi i organizatës ekstremiste islamike, Mulla Abdul Baradar , u vra gjatë një përleshje me kundërshtarët e tij politikë. Dëshmia e vetme që ata kanë është një dokument audio, i cili u publikua sot nga përfaqësuesi i talebanëve, Mohammed Naim. Sipas thashethemeve që qarkullojnë në Afganistan orët e fundit , Mullah Baradar u vra të premten gjatë një përleshje në pallatin presidencial në Kabul me anëtarët e familjes së fuqishme dhe të pamëshirshme Hakani. Megjithatë, talebanët këmbëngulin se ai është në qytetin Kandahar për bisedime me udhëheqësin e grupit, udhëheqësin e ekstremistëve islamikë, Haibatullah Akunjada .
Tema e bisedimeve të tyre është e ardhmja e Afganistanit pas tërheqjes së forcave amerikane nga vendi i shumëvuajtur, siç pretendohet nga talebanët. Deri më tani, talebanët kanë një shënim dhe një dokument audio në dispozicion si provë se Baradar është gjallë. Në videon audio, një burrë, duke pretenduar se është Baradar, akuzon "mediat për propagandë" për përhapjen e thashethemeve të rreme kundër tij, duke thënë
Unë dhe të gjithë anëtarët e tjerë të organizatës jemi mirë. Kishte lajme në media se unë kisha vdekur.

Burimi:protothema.gr Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA