Çudira nga Vlora/ 100 milion tender për mirëmbajtje varrezash firmës që ofroi më shumë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 08.09.2021, 22:11

Çudirat shqiptare janë nga më të ndryshmet. Janë aq të shumta sa zor të gjesh në një numër të tillë në vendet e tjera të planetit Tokë. Çudia e rradhës që do t’ju paraqesim sot, ka të bëjë me një tender vlonjat. Po, po. Është pikërisht Bashkia Vlorë që ka organizuar një tender me objekt “Shërbimi mirëmbajtjes të varrezave publike dhe të dëshmorëve të Bashkisë Vlorë”.

Fondi limit i tij rezulton të jetë 8,000,000 lekë të reja pa TVSH, ose rreth 100 milionë lekë të vjetra duke përfshirë edhe TVSH-në. E bukura është se në këtë tender ka disa çudira. Jo vetëm shifra jo e vogël që nevojitet për mirëmbajtje, por edhe fakti se kemi të bëjmë me një konkurrencë të cunguar. Vihet re së kanë marrë pjesë në garë vetëm dy firma. Për habi fituese është shpallur firma që ka ofruar shifrën më të lartë.

Bëhet fjalë për kompaninë K & N në pronësi të shtetasve Nuredin Sinani dhe Kastriot Mezini. Kjo firmë ka ofruar vlerën 7,936,312 lekë të reja pa TVSH ose rreth 100 milionë lekë të vjetra me TVSH. Krahasuar me firmën tjetër pjesëmarrëse, shikohet se firma K & N është shpallur fituesja e tenderit, megjithëse ka ofruar gati 7 milionë lekë të vjetra më tepër sesa firma tjetër.

Me sa duket Bashkia Vlorë nuk e ka marrë parasysh këtë diferencë dhe ka gjykuar të arsyeshme ta shpallë fituese. Nga ana tjetër përveç sa më sipër shikohet se vlera fituese është gati e njëjtë me fondin limit të tenderit, përkatësisht sa 99.2%. Të gjitha këto janë faktë që ngjallin dyshime se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar që në fillim.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit