Erinda Ballanca gives 26 million without competition to the firm that offered 98% of the limit fund, will SPAK arrest her?

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 04.09.2021, 22:01

Although it is assumed that the institution of the People's Advocate was created to protect the people, it seems that this institution too, has become a partner with those who in fact "abuse" the people. It turns out that the institution of the People's Advocate has spent almost 26 million old ALL with VAT from the taxes of the Albanian people in a dubious tender. This institution "got up one morning from sleep" and suddenly realized that it needed at the same time 18 desktop computers and 2 laptops.

Not only that, but the list goes on and on with some other requirements. In addition to the above computers, the People's Advocate needed 14 pieces of UPS, 6 pieces of color printers, 2 pieces of "All in one" printers and 1 piece of color photocopiers. Although it is not clear why this institution needs such a large number of devices at the same time, the real problem is not here. The main fact is that the tender was made without competition at all as only one company participated in it.

This company is PC STORE owned by Elton and Vitator Mehmeti which has entered the competition by submitting its bid in the amount of 2,182,400 new lek without VAT or about 26 million old lek with VAT. Being the only bid in this tender, this firm has of course been declared the winner. It is worth noting that as is common in such dubious cases, the winning value of the tender is almost identical to its limit fund. In this case the winning value is 98.52% of this fund. Based on the above, will SPAK arrest the head of this institution, Erinda Ballanca?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit