Minister Bledi Çuçi’s “goes mad”, 3 million euro tender for the construction of the Dibër police station

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 26.08.2021, 22:08

It's Bledi Çuçi's turn dear friends! Exactly, the interior minister and the institutions that depends on him. This time it is not about small values ​​but about a full 3 million euro tender! This high figure is learned to be used for reconstruction / construction of the premises of the Directorate and Police Station of Dibër. The tender itself has many dubious points which means that the winner is also likely to be predetermined.

The tender fund is 303,482,250 new lek without VAT or about 3.6 billion old lek with VAT. It bears the reference number REF-91761-03-30-2021. Let's take a look at the documentation of this procurement procedure. It can be seen that 6 different companies participated in the competition. But surprisingly 2 of them did not offer at all. The fact that they participated without submitting an offer means that they did it only to create the artificial idea that there were many participants in the competition. It is noticed that the winner is the company "HASTOÇI" owned by Asllan Hastoçi.

The firm in question has offered the value of 299,571,989 new lek without VAT or about 3.6 billion old lek with VAT. Converted to euros, this figure goes to almost 3 million euros. But in the meantime it can be seen that another company participating in the competition has offered almost 600 million old lek less than the company "HASTOÇI", and yet Blendi Çuçi's "boys" did not take into account this colossal difference and again declared this company as the winner. Also, commonly in dubious tenders, the winning value is almost identical to that of the limit fund. In this case this value is as much as 98.71% of the limit fund. Go on Bledi!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit