SPAK, which should investigate the tenders, gives 40 million without competition to Grigor Joti

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.08.2021, 21:36

No friends, it's not a meme. It is completely a real event, one that makes you grab your head with your hands, pull your hair out and shout while running around Tirana. SPAK, or otherwise the Special Prosecution Against Corruption and Organized Crime is the institution that, among other things, should investigate tender irregularities. But it turns out in fact that a great joke has occurred. This institution itself has organized a tender and has declared the company of Grigor Joti the winner, without competition and in a very dubious tender.

It is about the procedure with reference number REF-56809-04-24-2020 and with object "Purchase of material for the operation of office equipment (Toner) for the Special Prosecution against Corruption and Organized Crime". Its limit fund is 3,498,605 new lek without VAT or about 41 million old lek with VAT. Examining the documentation of this tender, it is noticed that only two companies have participated in it, which are related to the same person, Grigor Joti.

It is about "Infosoft Office" with an offer of 2,737,106 new lek without VAT and IT Gjegji Computer with an offer of 3,283,922 new lek without VAT. Both of these companies are related to Grigor Joti. As for the chronicle, the winner was the company IT Gjergji Kompjuter with the offer of 3,283,922 new lek without VAT or about 40 million old lek with VAT.

Of course, this value is almost identical to the value of the limit fund, respectively 93.86% of it. This is one of the most typically dubious tenders which should at least be investigated by SPAK. But there is a problem, SPAK itself has given this tender. But in this case, who is investigating SPAK?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit