Municipality of Durrës, gives 627 million to the firm that offered more for the cleaning of Ishmi

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 20.08.2021, 21:30

Suspicious tenders again, fat figures again! The beauty lies in the fact that this is not the money that the state has seized from any wrongdoer and can do whatever it wants with them, but it is the money of Albanian taxpayers. In this case it is about the money of the citizens of Durrës, which apparently became "grapes and plums".

Thus, the Municipality of Durrës, led by Emiriana Sako, has organized a tender with the object "Cleaning service of Ishmi Administrative Unit". It is noticed from the research of the relevant documentation that 4 companies participated in the competition. But surprisingly the winner was announced the firm that has offered more than the value of two of the participating companies, out of four companies in total.

To put it more clearly, 2 companies have offered less value than the winner, and again they have been disqualified. But which is the winning firm? It is about the merger of the operators AFA shpk and Egland shpk owned respectively by Fatmir Kurti and Rasim Daci. They have offered the value of 52,292,000 new lek without VAT or about 627 million old lek with VAT.

If we do the calculations and comparisons with the tender limit fund, it is seen that the winning value is almost the same with small differences, with this limit fund. Expressed in percentage, the winning value is 93.72% of the limit fund. This fact together with the fact that two other companies offered less but again were not taken into consideration, raises strong doubts that we are dealing with a predetermined winner.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit