The High Judicial Council buys cars of 2021 without competition from the Dulaku family

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 13.08.2021, 18:43

Albanian wonders friends! Bottom line! The case in question is typically a wonder of those with a big "W", it is even a ready-made meme. The figure for this tender may not be very high compared to the figures you may be used to, but in itself it is a big deal. It is about the High Council of Justice itself which is supposed to at least contribute to a more equal justice. But in fact the opposite seems to have happened.

This institution has organized a tender that bears the reference number REF-01238-07-19-2021 and has as object "Purchase of vehicles for the needs of the High Judicial Council". Its limit fund is 4,166,000 new lek without VAT or about 50 million old lek with VAT. So far everything seems normal as every institution needs vehicles to perform various operational tasks. But if we go deeper into the documentation of this tender as well as the technical specifications, we will face surprises.

Thus it is first seen that this tender has a total lack of competition. This is because only one company participated in it, namely ALBANIA MOTOR COMPANY with a value offered of 4,080,000 new lek without VAT. This company turns out to be owned by the brothers Artan, Adrian and Genci Dulaku. As can be easily guessed, being the only participant, ALBANIA MOTOR COMPANY has been declared the winner.

Meanwhile, it turns out that the value offered by it, is almost identical to the tender limit fund, respectively as much as 97.93% of it. On the other hand if we look at the data of the cars, it is noticed that the High Judicial Council has luxury requirements. It is learned that the vehicles must be manufactured in 2021 and with zero kilometers, automatic gears, LED lights, aluminum discs, fog lights, air conditioning, electric mirrors, adjustable seats, etc. It is not known in the meantime whether SPAK will consider conducting an investigation into this tender organized by their "colleagues".

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit