Minister Milva Ekonomi has gone “crazy”, she “donates” to Paqsor Buzi 3 billion for Karavasta hydropower plant

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 21.07.2021, 20:16

Milva Ekonomi, the minister of the Ministry of Agriculture and Rural Development, seems to be really "crazy" considering a very strange and dubious tender that her institution has given to Paqsor Buzi of the company "GPG". The latter, in cooperation with Yzedin Bozhaj of the company "SHENDELLI" have put in their pockets about 3 billion old Albanian Lek (ALL) with VAT without competition at all! It seems that Milva has not tried at all to have a non-doubious procedure at least through the documents.

Thus, if we research the relevant documentation of this procurement procedure, it is seen that it holds the reference number REF-98548-06-18-2021 and has as a limit fund the figure of 276,589,335 new ALL without VAT or about 3.3 billion old ALL. The object of the tender is Lot 1 – "Rehabilitation of Karavasta hydropower plant". But what impresses and raises huge doubts is the total lack of competition. This is because only one competitor participated in the competition, namely the union of operators “Shendelli & G.P.G. COMPANY ”and no one else.

Of course, having a total lack of competition, the winners were the only participants for a value of 241,065,283 new ALL without VAT or about 3 billion old lek with VAT. As if all of the above were not enough, the doubts about a tender with a predetermined winner are further reinforced by the fact that the winning value is as much as 87.15% of the value of the limit fund. As can be seen, the winning value is quite close to the limit fund, a fact that adds to the doubts about a tender where the winner has been predetermined before the race started. Congratulations Milva!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit