JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Lajm i mirë! Kosova siguron 200 mijë vaksina Pfizer, vijnë këtë javë
Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07/04/2021 21:26

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti bashkë me presidenten e re Vjosa Osmani kanë arritur të sigurojnë 200 mijë vaksina anti covid të prodhuesit Pfizer.

Kështu thonë nga Zyra e Kryeministrit Kurti, kanë bërë të ditur se këtë javë vaksinat pritet të arrijnë në Prishtinë dhe menjëherë pas arritjes do të nisë vaksinimi masiv i qytetarëve nëpër 7 qendrat e Kosovës.

“Kryeministri dhe presidentja tashmë kanë siguruar 200 mijë vaksina por nuk po dëshirojmë të komunikojmë zyrtarisht edhe pse e dimë sigurt se vaksinarlt do të vijnë brenda kësaj jave. Prandaj edhe ka ndodhë mbyllja e vendit në mënyrë që nga e hëna e javës së ardhshme të fillojmë vaksinimin masiv në 7 qendrat e Kosovës”, kanë thënë për preshevajonë brenda Zyrës së Kryeministrit Kurti.

Kryeministri i ri i Kosovës këto ditë ka refuzuar vaksina donacion nga Shqipëria me arsyetimin se nuk dëshiron të marrë vaksina me prejardhje nga Kina edhe pse në mandatin e parë të tij vitin e kaluar, kryeministri Kurti pati pranuar donacion 1000 teste nga Serbia e që kishin origjinë kineze.

KË DO VOTONI MË 25 PRILL?
  • KË DO VOTONI MË 25 PRILL?