JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Çfarë mund të presim tjetër?! Shqiptarit i gjejnë dy breshka të rralla brenda valixheve në portin e Barit
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23/02/2021 13:05

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Policia italiane ka njoftuar ditën e sotme se në portin e Barit është arrestuar një shqiptar. Duke udhëtuar nga Shqipëria në portin e Barit, shqiptari u kap me dy ekzemplarë të gjallë të breshkave (që i përkasin një specie të rrezikuar) të mbyllura në një valixhe. Burri, një shtetas shqiptar, u zbulua gjatë një kontrolli të kryer nga ushtarët e Guardia di Finanza të Bari Group II së bashku me zyrtarët e Agjencisë së Doganave dhe Monopolit (ADM). Një kontroll i kujdesshëm i kryer nga zyrtarë të ADM-së, dyshues për sjelljen e pasagjerit, duke përdorur pajisje me rreze X gjetën në bagazhet personale të shtetasit shqiptar që banon në Itali, dy breshkat e gjalla të fshehura midis efektet personale.

Mostrat janë klasifikuar nga policia financiare kompetente se i përkasin specieve "Testudo Hermanni", të mbrojtura nga Konventa e Uashingtonit 1973 mbi Tregtinë Ndërkombëtare të Llojeve të Faunës dhe Florës në Rrezik (C.I.T.E.S.). Breshkat e tokës nuk kishin çertifikimet e nevojshme dhe mikroçipin e kërkuar identifikues. Shkelësi u raportua tek Autoriteti Gjyqësor për përpjekjen e importimit të kafshëve të specieve të mbrojtura, ndërsa breshkat iu besuan kujdesit të një qendre për rimëkëmbjen e botës së egër.

Burimi:baritoday Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

KË DO VOTONI MË 25 PRILL?