JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Federata çeke e futbollit: Ronaldo nuk është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21/01/2021 21:26

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mbrëmjen e kaluar ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo shënoi golin e tij të 760-të në karrierë në një fitore 2-0 ndaj Napolit në Super Kupën e Italisë. Me rezultatin, Ronaldo kaloi Josef Bican, i cili besohej se kishte shënuar 759 gola në karrierën e tij profesionale, një rekord botëror futbolli. Sidoqoftë, federata Çeke e Futbollit lëshoi ​​një deklaratë ditën e sotme duke thënë se Bican shënoi në të vërtetë 821 gola në karrierë, gjë që do ta linte Ronaldon me 62 gola prapa rekordit të të gjitha kohërave.

Federata Çeke e futbollit tha:

Komiteti i Historisë dhe Statistikave të FA Çeke numëroi të gjitha golat e shënuar nga legjendari Josef Bican dhe ne mund të deklarojmë se ai shënoi 821 gola në ndeshjet zyrtare.Përfshihen golat nga ndeshjet në ligat e para dhe të dyta, kupat kombëtare, Kupa e Evropës Qendrore dhe zgjedhjet e ekipit kombëtar. Përkundrazi, ndeshjet miqësore nuk përfshihen në statistikë, me përjashtim të ekipit kombëtar. Mund të thuhet me seriozitet të plotë se ky është një numër që korrespondon me gjendjen aktuale të mundësisë së verifikimit të të gjitha të dhënave, kështu që është numri më i saktë i mundshëm.

Kjo nuk është hera e parë që rekordet e shënuara nga Ronaldo sfidohen. Në fillim të këtij muaji, Ronaldo shënoi golat e tij të 757-të dhe 758-të dhe besohej se tejkalon kufirin e golave ​​të legjendës së futbollit në karrierë.