JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Arsyeja pse nuk duhet të hani kurrë akullin që krijohet pas borës, flet ekspertja
Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 18/01/2021 16:39

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ndërsa mund të jetë joshëse të hani akullin që krijohet pas borës kjo gjë mund të jetë edhe shumë e rrezikshme, për këtë arsye meteorologët kërkojnë që të mos e lëpini akullin që shkulni kur krijohet jashtë shtëpive tuaja.

“Ju lutem mos e bëni këtë”, ka thënë Katie Nickolaou nga KMEG, transmeton Klan Kosova.

Ajo shpjegoi:

“Kur formohen akullore, është nga uji që shkrihet nga çatia e shtëpisë suaj. A e dini çfarë tjetër ka mbi çati? Glasa të shpendëve madje shumë prej tyre. Ata ujë ngrihet dhe bëhet akull, e ju po hani glasa”