JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Prej tetë ditësh të bllokuar nëntokë, minatorët: Kemi nevojë urgjente për ilaçe
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18/01/2021 14:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Minatorët e bllokuar nën tokë në Kinën lindore për më shumë se një javë pas një shpërthimi brenda një minierë ari kanë arritur të dërgojnë një shënim për shpëtuesit, tha qeveria lokale të hënën. Shpërthimi ndodhi tetë ditë më parë të Dielën pasdite në një minierë afër qytetit Qixia në provincën lindore Shandong, duke lënë 22 minatorë të bllokuar nën tokë më shumë se 600 metra nga hyrja e minierës. Pas një periudhe të gjatë pa asnjë kontakt, ekipet e shpëtimit ishin në gjendje të shponin nëpër minierë dhe thanë se kishin dëgjuar "tinguj trokitës". Një shënim u dërgua më pas nga minatorët e bllokuar duke thënë se 12 ishin ende gjallë.

Ne kemi nevojë urgjente për ilaçe, qetësues të dhimbjeve, fasho mjekësor, ilaçe të jashtme anti-inflamatore dhe tre persona kanë presion të lartë të gjakut.

Katër persona janë plagosur, lexohet në shënim, dhe minatorët kërkojnë që të mos ndërpriten kërkimet.

Ne do të dëshironim që shpëtuesit të mos ndalen në mënyrë që të kemi ende shpresë. Faleminderit.

Gjendja e dhjetë punëtorëve të tjerë nuk dihet. Pamjet nga transmetuesi shtetëror CCTV treguan që ekipet e shpëtimit dërguan një tel metali me pako ushqimore për minatorët dhe më vonë e tërhoqën telin përsëri me shënimin e bashkangjitur. Dy zyrtarë tashmë janë shkarkuar për shkak të aksidentit. Aksidentet në miniera janë të zakonshme në Kinë, ku industria ka një rekord të dobët të sigurisë dhe rregulloret shpesh nuk zbatohen.

Burimi:businesstimes Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA