JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Atentati ndaj Preng Gjinit/ Dalin pamjet e autorit të dyshuar, është i huaj
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18/01/2021 12:58

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pak muaj më parë, ku u krye një atentat me lëndë plasëse ndaj Preng Gjinit. Ndërkohë ngjarja është risjellë edhe njëherë në vëmendje nga gazetari Artan Hoxha i cili ditën e sotme ka publikuar pamjet nga atentati që ndodhi asokohe por ende nuk është gjetur autori. I ftuar në studion e “Abc News”, Hoxha tha se autori ka folur në italisht, është i gjatë dhe dyshohet se kemi të bëjmë me një të huaj dhe jo shqiptar. Hoxha shtoi se edhe pas ngjarjes, ai është filmuar nga kamerat teksa ikën në këmbë. Ndërkohë, ndonëse disponojnë pamjet organet e hetimit ende nuk kanë mundur të identifikojnë personin që shfaqet në pamje.

Ky është autori i minës së telekomanduar të Preng Gjinit. Ky ka hyrë në lokal ka folur italisht, është me flokë të gjata, personi që shikoni në foto është një person i gjatë. Duket që është i shkujdesur. Ka qëndruar në të njëjtën objekt ku ka qëlluar Preng Gjini. Ka komunikuar në italisht. Dhe ky personazh shfaqet mbrapa në skenën e krimit. Në pamjen tjetër ky shfaqet në një distancë jo më larg se 70 metër nga veni ku ka ndodhur shpërthimi. Ka pasur pamje vizive me viktimën. Ndalon një moment kur ka ndodhur shpërthimi. Tenton të afrohet pak, që a ka qenë i saktë dhe më pas shfaqet duke u larguar lirisht në pjesë e urës së Vasil Shantos. Ikën në këmbë. Është te lokali ku ka ndenjur Gjini me kushëririn e vet, dhe te skena e krimit. Lëvizjet e tij të krijojnë dyshimet se ai është ekzekutori. Por identifikimi deri më tani nuk është bërë. Kemi të bëjmë me një atentator që dyshohet të jetë i huaj, pasi ka folur italisht.