JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

E rrallë/ Shkretëtira e Saharasë zbardhet nga dëbora
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 18/01/2021 1:36

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Moti i ftohtë dhe me dëborë nuk ka 'kursyer' as shkretëtirat në Afrikë dhe në Lindjen e Mesme. Në Arabinë Saudite temperaturat kanë zbritur deri në -2 gradë celsius, ndërsa reshjet e dëborës mbuluan shkretëtirën e Saharasë. Në Arabinë Saudite, banorët vendas dhe të huaj u dyndën në shkretëtirë në rajonin Aseer për të shijuar pamjet që nuk ndodh të shihen shpesh. Ndërkohë, fotografi Karim Bouchetata ka realizuar fotografi fantastike nga peizazhi i veçantë dhe piktoresk. Ka kaluar një gjysëm shekulli që kur temperaturat në provincën jug-perëndimore ranë nën zero.

Burimi:The Sun|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania