JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Zhduket shkencëtarja e parë që u infektua me Covid-19 nga laboratori i Wuhan-it
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 17/01/2021 18:07

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Vijojnë kërkimet për një shkencëtare të quajtur “Pacienti Zero”, e cila u zhduk nga një laborator në fillim të shpërthimit të Covid-19. Ngurrimi i Kinës për të zbuluar vendndodhjen e Huang Yanling, ka nxitur teorinë se ajo është e vdekur ose po mbahet nga shteti për të mbuluar rolin e institutit. Ndërkohë, mes spekulimeve për vendndodhjen e saj eprorët mohuan që ajo të ishte “dëmtuar”, ndërsa pretenduan se ajo kishte përfunduar studimet në një vend tjetër të Kinës. Më pas shkencëtarja çuditërisht u shfaq duke dërguar disa mesazhe kolegëve të saj edhe thënë se ajo ishte gjallë, por që atëherë Huang duket se është zhdukur nga rrjetet sociale dhe cdo gjë e thënë nga ajo është zhdukur edhe nga faqja e internetit të institutit. Departamenti i SHBA-së thotë se Partia Komuniste Kineze kishte parandaluar hetuesit të intervistonin studiuesit në Wuhan.

Ndërkohë, Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo është shprehur se:

Pekini vazhdon sot të përmbajë informacionin jetik që u duhet shkencëtarëve për të mbrojtur botën nga ky virus vdekjeprurës dhe ai tjetër.

Kujtojmë se akuzat për një fshehje nga qeveria kineze janë hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur dhe presionet për një hetim të plotë në laboratorin e dyshuar nuk janë lejuar. Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjithmonë kanë thënë se Kina është fajtore që nga Donald Trump duke u zotuar të deklasifikojë inteligjencën sekrete bombë që lidh virusin me institucionin e tyre shkencor.

Burimi: www.mirror.co.uk | Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

The only picture thought to show missing former Wuhan lab worker Huang Yanling (left)