JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ura e Matit gati të shembet/ Historiani: Është “Missi” i Ballkanit, lidhi veriun me jugun e Shqipërisë
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 13/01/2021 16:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ditët e fundit, reshjet e dendura të shiut kanë bërë që të rritet niveli i lumit Mat, duke sjellë dëmtimin e urës me harqe, të ndërtuar në periudhën e Mbretit Zog. Situata shfaqet tepër e rënduar, pasi neglizhenca ka shkaktuar prishjen e urës dhe rrezikimit të shembjes së saj. Ndërkohë, historiani Erald Kapri, tregoi ditën e sotme rëndësinë e madhe që ura e Matit ka për vendin tonë.

Më konkretisht, Kapri është shprehur se:

Kjo urë ka një rëndësi të madhe, pasi për herë të parë lidhet veriu i Shqipërisë me jugun e Shqipërisë. Për kohën kishte një rëndësi të madhe. E para urë e ndërtuar në këtë model në gjithë rajonin tonë. Është model më harqe lart. Shqipëria një vend kaq i vogël, bën një vepër të tillë.

Gjithashtu, sipas tij pompoziteti që ka pasur kjo urë për atë kohë ka qenë mjaft e madhe, ndërsa shtoi se “Ura e Matit është vepra inxhinierike më e madhe në Shqipëri në shekullin XX dhe quhet Missi i Ballkanit.