JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Autoritetet britanike planifikojnë të përdorin hotelet për shtrimin e pacientëve me Covid
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 13/01/2021 15:37

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Matt Hancock, ministri britanik që shërben për shëndetin dhe kujdesin Social ka njoftuar ditën e sotme se autoritetet janë duke diskutuar për të përdorur dhe hotelet për shtrimin e pacientëve me Covid-19. Deklarata e tij vjen pasi gjendja e Shërbimit Shëndetësor Kombëtar po shkon drejt përkeqësimit për shkak të shtimit të infektimeve.

Më konkretisht, Matt është shprehur se:

Ne jemi duke shqyrtuar të gjitha opsionet.
Ndërsa ka bërë dhe të ditur se personat që do të shtrohen në hotel janë pacientët që nuk do të kenë më nevojë për ndihmë mjekësore, por nuk do jenë gati për tu kthyer në shtëpi.

Kujtojmë se që prej fillimit të pandemisë në Britaninë e Madhe janë shënuar 3,164,051 raste infektimi, ndërsa kanë ndërruar jetë 83,203 pacientë.

Burimi: www.reuters.com| Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA