JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ronaldo arrin një tjetër rekord historik me golin e fundit në Serinë A
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 11/01/2021 10:30

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Cristiano Ronaldo vazhdon me rekordet në futboll. Ylli i Juventusit ka shënuar dje ndaj Sasuolos në Serinë A golin numër 759 në karrierën e tij duke barazuar me legjendën, Josef Bican. Ish sulmuesi i Salvia Pragës, Josef Bican, mbante rekordin zyrtar me më shumë gola në historinë e futbollit, gjithsej 759 gola, por ky rekord është barazuar tashmë edhe nga Cristiano Ronaldo ditën e djeshme dhe në fakt mund të tejkalohet shumë shpejt.

Tani, Ronaldo ka 759 gola në 1037 prezenca për klubin dhe kombëtaren portugeze. Në fakt, ai mund të bëhet golashënuesi më i mirë në histori, duke llogaritur golat zyrtarë, pasi skuadra e Santos që pretendon se legjenda braziliane, Pele, ka më shumë, nuk mund ta provojë tërësisht këtë fakt.

Lista e golashënuesve më të mirë në historinë e futbollit, me shifra zyrtare:

1 – Cristiano Ronaldo – 759 gola

1 – Josef Bican – 759 gola.

3. Pele – 757 gola

4. Lionel Messi – 746 gola

5. Romario – 734 gola