JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Asnjë rast pozitiv me Covid-19, shteti australian mposht virusin
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24/11/2020 19:43

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në gjithë botën, pasi numri i të infektuarve dhe viktimave po rritet çdo ditë e më shumë.

Por lajme të mira vijnë nga Australia, ku në shtetin e Viktorias nuk ka më asnjë të infektuar me Covid-19. Mësohet se në këtë shtet, i infektuari i fundit që ishte një 90-vjeçar ka lënë spitalin pasi ai dhe bashkëshortja e tij luftuan për më shumë se një muaj me virusin.

Ndërkohë që gjatë verës u morën masa të rrepta dhe një ndër to ishte edhe mbajtja e detyrueshme e maskës në ambientet publike.

Sakaq kryeminsitri Daniel Andrews tha se tani që nuk ka më asnjë rast pozitiv masat do të lehtësohen dhe që nga kjo javë në Viktoria maska nuk do të jetë e detyrushme për ambinetet e hapura ku ruhet distanca fizike, por do të vijojë të mbahet në ambientet e mbyllura.