JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Trashëgimtari i 5 miliardë dollarëve, ndërron jetë në mënyrë misterioze
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 24/11/2020 16:22

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

John Gilbert Getty, 52-vjeçari trashëgimtar i pasurisë prej 5 miliardë dollarësh të dinastisë Getty është gjetur i vdekur. Ky i fundit është gjetur pa ndjenja në një hotel në Teksas. Gilbert ishte një nga shumë pasardhësit e J. Paul Getty, manjati i naftës i cili dikur ishte njeriu më i pasur i botës. Familja e tij publikoi një deklaratë ku konfirmohet vdekja e tij, ndërkohë që 52-vjeçari la pas të bijën, Ivy Getty. Familja Getty, e cila dikur ishte më e pasura në Amerikë falë biznesit të naftës, është goditur jo pak herë nga ngjarje misterioze.

Vëllai i John, Andrew, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Los Angeles, gjashtë vite më parë. Mediat e huaja raportonin se ishte vrarë, por hetimet zbuluan se vdekja e tij nuk ishte akt kriminal. Një vëlla tjetër i tyre ndërroi jetë pasi ishte prekur nga kanceri, kurse kunata e John vdiq për shkak të mbidozës së heroinës. Një tjetër histori tronditëse e kësaj familje ndodhi në vitin 1973. Një nip i J. Paul Getty, njeriu që nisi biznesin fitimprurës, u rrëmbye nga gangsterët italianë.

Ata kërkuan 14 milionë dollarë, por Getty refuzoi. Ai tha se nëse do paguante për të, do i rrëmbenin edhe 14 nipat e mbesat e tjerë. Nipi i tij u lirua, pasi familja pagoi 4 mln dollarë, por atij iu pre veshi dhe iu dërgua një gazete italiane. Kjo histori është bërë edhe film.

The family fortune made by oil tycoon J. Paul Getty is now shared among dozens of descendants, but the family has also been struck by a series of tragedies which has led some to speak of a Getty 'curse'

Burimi: www.dailymail.co.uk| Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA