JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Sërish tensione/ Kërcënon gjenerali turk: Nëse Greqia merr avionët F-35, do t’i sulmojmë me raketat ruse S-400!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 24/11/2020 15:08

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Tensionet ndërmjet Greqisë dhe Turqisë në lidhje me kufijtë territorialë në Mesdhe, vijojnë ende të jenë në fokus dhe nuk kanë munguar deklaratat dhe përplasjet retorike nga distanca. Së fundmi Greqia është në negociata me administratën amerikane për të blerë 18 deri në 20 avionë të F-35. Nga ana tjetër ky lajm ka acaruar Turqinë. Ish-gjenerali turk Necat Eslen, ka reaguar në lidhje me zhvillimet e fundit dhe u shpreh se në çdo rast, ata do të përdorin raketat S-400 ndaj këtyre avionëve, me qëllim vendosjen e balancës ushtarake.

Eslen u shpreh:

Nëse Greqia blen avionët F-35 ne do të përdorim sistemet raketore S-400 kundër tyre. E gjithë bota e di që këto avionë nuk janë të padukshëm ndaj sistemeve raketore ruse dhe ne do t’i përdorim ato pa hezitim kundër Greqisë.

Kujtojmë se Turqia ka i blerë raketat ruse, por deri më tani ka bërë vetëm një test për shkak të presionit ndaj NATO për të mos futur në vendet anëtare sisteme àrmatimi nga forcat kundërshtare, siç konsiderohet Rusia e Putinit.

Burimi: sputnknews.com|Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA