JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Kreu i OBSH optimist për vaksinat Covid: Po shohim dritë në fund të tunelit!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 24/11/2020 1:41

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ditët e fundit disa vaksina Covid janë publikuar shoqëruar me efikasitetin e tyre. Ndër ta ishte e dhe vaksian e kompanisë së njohur "Moderna", e cila tha se vaksian e saj ofronte 95% mbrojtje nga virusi. Pfizer dhe BioNTech kanë njoftuar gjithashtu vaksinën e tyre. Ndërkohë në lidhje me këto zhvillime, ka reaguar edhe kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili theskoi se kjo është një dritë në fund të tunelit.

Ai tha:

Një dritë të shndritshme në fund të tunelit”, i ka konsideruar këto lajme kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në konferencën e fundit për shtyp për situatën e pandemisë në botë. Tashmë ka shpresë të vërtetë që vaksinat, të kombinuara me masat e tjera të shëndetit publik do të kontribuojnë për t’i dhënë fund pandemisë.

Burimi: voanews |Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania