JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Një minator humbi jetën/ Dalin pamjet nga miniera në Dibër, familjarët presin me ankth të gjejnë dy të tjerët
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 29/10/2020 0:32

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrëmjne e sotme në minierën e Balgjatit në Dibër, ku një minator humbi jetën, ndërsa dy të tjerë janë zhdukur. Të afërm, familjarë e miq të tre punëtorëve janë mbledhur në dhomën ku bëhet ndërrimi, dhe me sendet personale të minatorëve në duar, presin ndonjë lajm për dy të tjerët. Në një lidhje për AbcNews, Kryetari i bashkisë Dibër, Dionis Imeraj tha se në minierën e Balgjajt ka një shembje masive.

Ai u shpreh:

Nuk kemi informacione shumë të sakta, po presim grupet hetimore, ka një shembje masive në minierë.

Punëtorët u bllokuan mbrëmjen e sotme, pak pas orës 18:00. Familjarët dhanë alarmin pas zhdukjes së tyre, ndërkohë që ende nuk ka gjurmë për dy të tjerët. Kryebadhkiaku Dionis Imeraj, është shprehur se ka shembje masive në minierë.